۷ راه برای آزادسازی هارد دیسک در ویندوز

هارد دیسک ها هر روز بزرگتر و بزرگتر می شوند ، اما بلاخره پر خواهند شد . این بیشتر برای SSD ها درست می باشد ، که فضای هارد کمتری نصبت به هارد های کامپیوتر دارند .

اگر فضای کم هارد دیسک شما را آزار می دهد ، این آموزش به افرادی که می خواهند فضای بیشتری از هارد خودشان را آزاد کنند که فایل های مهمتری را در آن قرار دهند . با از بین بردن فایل های بی اهمیت که فضای هارد شما را اشغال کرده است می توانید این کار را انجام دهید .

۷ روش به ترتیب زیر می باشند :

۱ . اجرا کردن Disk Cleanup

ویندوز در خود یک ابزار برای حذف فایل های بی اهمیت و فایل های موقت دارد . برای دسترسی به این ابزار باید بر روی درایو هارد خود راست کلیک کنید و در داخل منو گزینه Properties را انتخاب کنید . ( همچنین می توانید از منوی استارت Disk Cleanup را جست و جو کنید )

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows1

بر روی دکمه Disk Cleanup در پنجره properties درایو کلیک کنید .

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows2

نوع فایل هایی که می خواهید آن ها را حذف کنید را انتخاب کنید و بر روی OK کلیک کنید . این موارد شامل فایل های موقت ، فایل های log ، فایل های داخل زباله دان (recycle bin ) و دیگر فایل های بی اهمیت می باشند .

همچنین می توانید فایل هایی که در این لیست وجود ندارند و به صورت مخفی هستند را نیز پاکسازی کنید . برای این کار بر روی دکمه Clean up system files کلیک کنید .

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows3

بعد از انجام موارد بالا ، شما می توانید وارد سربرگ More Options شوید و از دکمه Clean up در قسمت System Restore and Shadow Copies برای حذف داده های سیستم بازیابی استفاده کنید . این کار تمام این موارد را حذف خواهد کرد ولی موارد بازگرداننده شده اخیر را ، بنابراین می توانید از صحیح کار کردن کامپیوتر قبل استفاده از این اطمینان حاصل کنید . شما نمی توانید در سیستم بازیابی اطلاعات قدیمی از این امکان استفاده کنید .

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows4

۲ . حذف برنامه هایی که فضای زیادی از دیسک را اشغال می کنند .

برنامه هایی که فضای زیادی از دیسک شما را در بر گرفته اند را حذف کنید . در کنترل پنل گزینه ای به نام Programs and Features وجود دارد که از اینجا می توانید برنامه های اضافی را پاک کنید . شما در ستون Size می توانید فضایی که هر برنامه در درایوتان اشغال کرده را ببینید . راحترین راه پیدا کردن این برنامه ها از طریق قسمت Uninstall programs در منوی استارت می باشد .

اگر این ستون را ندیدن بر روی دکمه options که در قسمت گوشه سمت راست بالای لیست قرار دارد کلیک کنید و Details view را انتخاب کنید . ( توجه داشته باشید که این همیشه دقیق نیست ) ، بعضی از برنامه ها فضایی که استفاده می کنند را نشان نمی دهند . ممکن است برنامه ای وجود داشته باشد که فضای زیادی را اشغال کرده است ولی در ستون Size نمایش داده نشود .

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows5

اگر از سیستم عامل Windows 10 استفاده می کنید ، PC Settings  را باز کنید و به قسمت Apps & features بروید .

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows6

در این قسمت شما می توانید هم برنامه های Windows Store و هم برنامه های عادی را حذف کنید . همچنین روی یک تبلت نیز باید کار کند . البته هنوزم می توانید از Uninstall Programs عادی در کنترل پنل قدیمی استفاده کنید .

۳ . تجزیه و تحلیل فضای دیسک

برای اینکه دقیقا بدانید چه چیزی فضای دیسک شما را اشغال کرده است شما می توانید از نرم افزار آنالیز هارد دیسک استفاده کنید . این نرم افزار درایو هارد را اسکن می کند و دقیقا نشان می دهد که کدام فایل یا پوشه حافظه بیشتری را در اختیار گرفته است . ما به شما نرم افزار WinDirStat را پیشنهاد میکنیم که می توانید از این لینک دانلود کنید .

بعد اسکن شدن سیستم ، WinDirStat دقیقا به شما نشان می دهد که کدام پوشه ها و فایل ها چقدر از فضای دیسک را استفاده می کنند . مطمئن شوید که فایل های مهم سیستم را حذف نکنید و فقط فایل های شخصی خود را پاک کنید . اگر پوشه یک برنامه را در پوشه Program Files دیدید که در حال استفاده از فضای زیادی از هارد دیسک می باشد ، می توانید آن برنامه را حذف کنید . برنامه WinDirStat فقط می تواند به شما بگوید که چقدر فضا توسط برنامه مورد استفاده است ، حتی اگر Programs and Features کنترل پنل موجود نباشد .

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows7

۴ . پاک کردن فایل های موقت

ابزار Disk Cleanup در ویندوز مفید می باشد ، ولی فایل های موقتی که توسط برنامه های دیگر استفاده می شود را حذف نمی کند . به عنوان مثال نمی تواند کش مرورگر های فایرفاکس و کروم را پاک کند که می تواند گیگایت ها از فضای هارد را استفاده کند .

برای پاک سازی قوی تر فایل های موقت و اضافی ، می توانید از نرم افزار CCleaner استفاده کنید . شما می توانید این نرم افزار را از این لینک دانلود کنید . نرم افزار CCleaner برای پاک سازی فایل های اضافی از برنامه ها و همچنین فایل هایی که Disk Cleanup به آن ها دسترسی ندارد استفاده می شود .

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows8

۵ . پیدا کردن فایل های تکراری

شما می توانید با استفاده از برنامه پیدا کننده فایل های تکراری  درایو های هارد خود را اسکن کنید و فایل های تکراری را پیدا کنید و آن هایی که اضافه هستند را پاک کنید . اگر هزینه برای شما مهم نیست می توانید از نرم افزار Duplicate Cleaner Pro استفاده کنید که از این لینک قابل دریافت می باشد . این برنامه دارای رابط کاربری بسیار مناسب می باشد .

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows9

۶ . کاهش میزان فضای مورد استفاده برای بازیابی سیستم

اگر سیستم بازیابی اطلاعات کامپیوتر شما فضای زیادی را برای موارد بازیابی شده استفاده می کند ، شما می توانید این فضا را کاهش دهید . بعد از یک سبک سنگین کردن شما متوجه خواهید شد که موارد بازیابی کمتری خواهید داشت از بازیابی سیستم و نسخه های قبلی کمتر از موارد بازیابی شده می باشد . اگر این موارد از فضای شما استفاده میکنند برای شما اهمیتی ندارد . برای آزاد کردن گیگابایت ها فضا سریعا اقدام کنید .

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows10

۷ . از نرم افزاز CleanMyPC استفاده کنید

اگر دوست دارید به روش ساده فضای هارد دیسک خود را تمیز کنید می توانید از این نرم افزار استفاده کنید . و همچنین به صورت خودکار کامپیوتر شما را تمیز نگه می دارد . برای دانلود این نرم افزار از این لینک استفاده کنید .

7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows11

موارد اساسی

هرکدام از این روش ها به صورت های مختلف برای شما برای باز کردن فضای بیشتر از دیسک به شما کمک می کنند ، اما آن ها ویژگی های مهم ویندوز را غیر فعال می کنند . ما استفاده از آن ها را توصیه نمی کنیم ، اما اگر به شدت نیاز به حافضه بیشتری دارید می توانید از این روش ها استفاده کنید .

Hibernat را غیر فعال کنید : زمانی که کامپیوتر شما در حالت Hibernat قرار دارد ، محتویات رم در داخل هارد دیسک شما ذخیره می شود . این اجازه می دهد که وضعیت سیستم بدون استفاده از انرژی در آنجا ذخیره شود . دفعه بعد که کامپیوتر خود را در حالت بوت قرار دادید ، برای خاموش کردن آن باز خواهید گشت . ویندوز محتویات رم را در فایل C:\hiberfil.sys  ذخیره می کند . برای صرفه جویی در مصرف هارد می توانید با حذف این فایل حالت Hibernat را غیر فعال کنید .

غیر فعال کردن بازیابی سیستم : اگر کاهش مقدار فضای بازیابی سیستم برای شما کافی نبود ، شما می توانید آن را غیر فعال کنید . واقعا فرد بد شانسی هستید اگر بخواهید از این مورد استفاده کنید .

منبع : HowToGeek

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *